Nemovitosti v Rakousku

Rakousko se těší stabilnímu zájmu turistů, pro Čechy se jedná o zimní destinaci číslo 1. Není proto divu, že stále více našich občanů si zde pořizuje nemovitosti k druhému bydlení.

Ceny realit začínají na téměř podobné úrovni jako v některých krkonošských resortech. Úroveň služeb, ale především lyžařské podmínky jsou ale v Rakousku nesrovnatelně lepší.

Rakouská střediska navíc nabízejí celoroční vyžití, nejedná se proto pouze o zimní sezonu. Právě z tohoto důvodu může být investice do rekreačních nemovitostí v Rakousku velmi zajímavá i s ohledem na výnos, který lze získat pronájmem nemovitosti (podrobněji dále v textu viz rozlišení jednotlivých druhů nemovitostí).

V případě, že uvažujete o pořízení alpského apartmánu, horského chaletu, rodinného domu nebo třeba penzionu či hotelu v Alpách, Rakousko pro vás zajisté bude správnou volbou.

Lokality pro nákup realit v Rakousku

Vedle velkých měst jako je Vídeň, Salzburg nebo Innsbruck se zájem pochopitelně soustředí na alpská střediska. Jejich výčet by mohl být dlouhý, od těch všeobecně známých a turisticky hojně vyhledávaných až po menší a méně známé vesničky nacházející se třeba v blízkosti věhlasnějších zimních středisek.

Mezi nejžádanější lokality jak pro dovolenou tak pro nákup nemovitosti patří např. oblast Kaprun / Zell am See, Gastein, Stubaital, Zillertal / Hintertux, Wagrain, Kitzbühel, Schladming / Ramsau am Dachstein nebo Saalbach.

Jakým způsobem probíhá nákup

Nemovitost v Rakousku mohou občané České republiky kupovat přímo, bez omezení. Proces nákupu se řídí platnou rakouskou legislativou, která se od tuzemské v některých věcech odlišuje.

Pořízení druhého bydlení v Rakousku může mít svá specifika. Rakušané se totiž velmi rozumně snaží zabránit tomu, aby se z jejich alpských vesniček nestávala „zóna zavřených okenic“. Tedy snaží se předejít tomu, aby zde bylo velké množství nemovitostí využívaných třeba jen po dva až tři týdny v roce.

Nemovitosti jsou proto rozděleny do tří základních kategorií. Tzv. Hauptwohnsitz, které jsou určeny k trvalému bydlení a nelze je tedy využívat pouze k rekreaci.

Druhou kategorií jsou tzv. Gewerblich Nutzung. Tato kategorie se těší podpoře místních úřadů, neboť se jedná o reality, které musí být pronajímány turistům. V praxi to vypadá tak, že majitel v době, kdy dům či apartmán nevyužívá pro svůj vlastní pobyt, nemovitost nabízí ke krátkodobým pobytům turistům. Není třeba se obávat jakýchkoliv komplikací. O vše se starají specializované společnosti, které zajistí správu nemovitosti, marketing i samotný pronájem. Majitelé se tak mohou těšit jen na příjemnou sumičku, která jim za pronájem přijde na účet. Další výhodou je, že při nákupu nové nemovitosti vzniká nárok na vrácení DPH.

Poslední kategorií jsou tzv. Zweitwohnsitz, kterých není příliš, a se kterými je možné nakládat zcela dle libosti. Tedy využívat je pouze pro výhradní potřebu po libovolně dlouhou dobu, pronajímat je samozřejmě také můžete, ale záleží zcela na vaší vůli.

7 důvodů pro nákup nemovitosti v Rakousku

1. Rakouský realitní trh patří k nejstabilnějším na světě – jedná se o bezpečnou a perspektivní investici.
2. Zisk z pronájmu, který v případě pronajímání nemovitosti nebo kombinace vlastního užívání a dalšího pronájmu mnohonásobně překračuje aktuální úrokové míry na spořících účtech tuzemských bank, které často nedosahují ani 1 % p.a.
3. Geografická blízkost. Rakouské Alpy jsou pro Čechy toužící po druhém bydlení v Alpách nejbližší variantou.
4. Vcelku příznivá cena nemovitostí. Dají se sehnat jak cenově dostupné menší apartmánky, tak luxusní penthousy a horské chalety, které uspokojí i ty nejnáročnější.
5. Možnost celoročního využívání nemovitosti. Rakouská horská střediska nabízejí vyžití v průběhu celého roku.
6. Nádherná příroda, malebné vysokohorské prostředí, přívětiví lidé.
7. Vysoká úroveň služeb.

Užitečné odkazy: