Rozhodli jste se pro koupi zahraniční nemovitosti? Pojďme si v krátkosti představit, co takový nákup nemovitosti v zahraniční obnáší. Ve většině případů se jedná o nákup rekreační nemovitosti, tedy tzv. druhého bydlení. Pokud zjistíte, že chata v Krkonoších nebo u Lipna pro vás není to pravé, nic nebrání tomu, abyste se porozhlédli i za hranicemi.
Vyberte si tu správnou zemi
Existují dvě hlavní skupiny zájemců o nemovitosti v zahraničí. První již předem ví, ve které zemi chce nemovitost koupit. Druhá skupina má na začátku obecnější nastavení – ví, že má zájem například o nemovitosti u moře, v Alpách nebo třeba o bydlení u jezera a nezáleží jí, v které konkrétní zemi se jejich nový dům či apartmán bude nacházet resp. postupným zpřesňováním svých požadavků a jejich porovnáním s nabídkou na jednotlivých realitních trzích se dopracují k definitivnímu rozhodnutí, kde nemovitost koupit.
V případě, že patříte do druhé skupiny, vám doporučujeme, abyste nejprve poznali specifika dané země, její kulturu, způsob života, ale i ekonomickou a společenskou situaci. Pokud na nákup nespěcháte, je to příležitost, jak si koupi nemovitosti v zahraničí zpříjemnit. Rozhodujete se mezi Itálií a Francií? Vydejte se na pár dní do obou zemí, nejlépe přímo do regionů, které preferujete. Ochutnejte místní kuchyni, dopřejte si zdejší vína, nechte se pohltit zdejší atmosférou. Nechte pracovat svoje emoce, které následně doplníte racionální argumentací.
Zvažte, zda je ve vašem případě hlavním impulsem k nákupu investice, nebo životní styl. Koupě nemovitosti by v ideálním případě měla být kombinací obou variant. Ovšem v případě, že svůj dům či vilu v zahraničí chcete především pro svoje užívání, je důležité, aby v maximální míře odpovídala vašim nárokům. Pokud vám jde i o výhodné investování, je na místě přihlédnout také k situaci na jednotlivých realitních trzích, perspektivě zhodnocení nemovitosti a také možnému příjmu z pronájmu, pokud ji v případě vlastní nepřítomnosti budete chtít také pronajímat.
Legislativa, daně, financování
Co země, to vlastní zákony a předpisy, které je potřeba znát a dodržovat. Neznalost zákona neomlouvá. Navíc se vystavujete riziku, že koupě nemovitosti neproběhne hladce, komplikací v tomto případě mohou být i jazykové bariéry. Vyplatí se proto nákup realizovat prostřednictvím renomované realitní společnosti specializované na zahraniční reality. Největším prodejcem zahraničních realit v regionu střední a východní Evropy je společnost Rellox, která má v tomto oboru již více než desetiletou historii a segment investování do zahraničních realit českým klientům de facto otevřel.
V případě členských zemí Evropské unie ve většině případů nejsou kladeny žádné zvláštní překážky, které by cizincům z ostatních členských zemí zamezovaly nákup realit. Podobně je tomu i v USA nebo v Karibiku, mezi jednotlivými státy a zeměmi ale existují odlišnosti.
S nákupem nemovitosti je v tuzemsku i cizině jsou vždy spojeny další náklady. Je proto na místě s nimi také kalkulovat a na výši souvisejících nákladů (daně, notářské poplatky, atd.) se informovat.
V případě, že nebudete nákup financovat tzv. v hotovosti, je možné využít i hypotéku. Tu lze čerpat u tuzemské i zahraniční banky. V případě české banky ovšem s největší pravděpodobností budete muset ručit jinou nemovitostí, která je v tuzemsku. Konkrétní podmínky hypoték od zahraničních bank se pak mohou lišit země od země.
Užitečné odkazy a informace o nejvyhledávanějších zemích
Evropa
Mimoevropské