Nemovitosti v Chorvatsku

Chorvatsko – to je pro Čechy letní dovolenkový ráj. Průzračně čisté moře, nádherná příroda, opalování, jachting, potápění, ale i bohatá historie. Jako ideální zemi pro dovolenou objevili Češi Chorvatsko již v první polovině minulého století. Nyní tuto krásnou zemi na Jadranu začínají objevovat také z pohledu koupě nemovitostí. Důvodů je hned několik.

Pro ty, kteří uvažují o pořízení vlastního bydlení u moře, jsou nemovitosti v Chorvatsku často první volbou. Prvním důvodem je jejich cena. Na rozdíl od Francie nebo Itálie je zde cena srovnatelných realit nižší. Na výběr je zde přitom široká škála nemovitostí – od malých apartmánů nebo starších domků až k moderním apartmánům z nové výstavby a luxusním nemovitostem.

Vlastní vila nebo apartmán v Chorvatsku vám umožní trávit zde volné chvíle kdykoliv se vám to bude hodit. Investice do nemovitostí navíc patří k jedněm z nejbezpečnějších. Splněný sen o bydlení u moře se tak může stát realitou.

Jakým způsobem probíhá nákup

Jak Česká republika, tak Chorvatsko jsou členskými státy Evropské unie. Našim občanům proto v nákupu bydlení nestojí žádné zvláštní překážky. Nákup ovšem probíhá podle místně platné legislativy a chorvatský realitní trh má navíc svoje specifika. V případě řady nemovitostí chybí povinná dokumentace a mnoha nejen zahraničním majitelům nemovitostí se stalo, že jejich nemovitost úřady nařídily zbourat.

Podobnému scénáři se dá předejít tak, že se pro nákup využije renomovaná společnost, která se na nemovitosti v zahraničí specializuje, disponuje znalostí místního trhu a potřebnými kontakty. Pro občany České republiky ale i dalších středoevropských zemí tyto služby zajišťuje společnost Rellox, která na trhu působí již více než 10 let a je největším prodejcem zahraničních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy.

Ve chvíli, kdy si vyberete nemovitost, která odpovídá vašim požadavkům, se obvykle uzavírá rezervační smlouva či případně smlouva o smlouvě budoucí. Zároveň se uhradí rezervační poplatek. V případě odstoupení od smlouvy ze strany kupujícího záloha (rezervační poplatek) obvykle v plné výši propadá. V případě odstoupení ze strany prodávajícího se rezervační poplatek vrací, dle konkrétního znění smlouvy někdy až v dvojnásobné výši. Možností je samozřejmě také uzavřít rovnou kupní smlouvu a uhradit celou částku najednou.

Kupní smlouva se podepisuje u notáře, následně se provádí zápis změny vlastnictví do katastru nemovitostí. Tento proces může trvat i několik měsíců.

Aby k nákupu mohlo dojít, musí mít kupující přidělené daňové identifikační číslo a zřízený účet v místní bance, ze kterého se následně provede platba. S vyřízením těchto náležitostí ale kupujícímu pomůže realitní kancelář. Ta pomůže i se souvisejícími daňovými otázkami a vyřízením povinných poplatků.

Výhodou je, že se v Chorvatsku neplatí každoroční daň z nemovitosti podobně jako v ČR. Minimalizují se tak další náklady, které s vlastnictvím nemovitosti vznikají.

vila-chorvatsko-01

Cizinci mají zájem o nemovitosti na pobřeží Chorvatska a na ostrovech

Zahraniční zájemci se nemalou měrou podílí na objemu prodaných chorvatských realit. Jejich zájem se prakticky výhradně soustředí na oblasti při pobřeží Jadranu a na chorvatské ostrovy.

Členité pobřeží Chorvatska s množstvím zátok, zálivů, ale také nespočet ostrovů a ostrůvků vytvářejí neopakovatelný ráz zdejší krajiny. Ten je jako stvořený pro rekreační nemovitosti. To ovšem neznamená, že by zde hrozila nekontrolovaná výstavba. Chorvatsko má stanovené přímořské pásmo, ve kterém je nová výstavba přísně regulovaná, aby nedošlo k devalvaci bohatství, které Chorvatsko ve svém pobřeží má a zároveň aby moře zůstalo přístupné všem bez rozdílu.

Poptávka po nemovitostech je rozložená prakticky po celé délce pobřeží. Výhodou Istrie a přilehlých oblastí je jejich nejsnazší dostupnost autem. Zároveň v severních oblastech vládne poněkud chladnější podnebí. Teploty na rozdíl od zbytku Chorvatska, které se vyznačuje středomořským klimatem, mohou být cca o 2 stupně nižší. Na ostrovech bývají teploty oproti pobřeží také o něco nižší, což je důvodem proč jsou především v období hlavní letní sezony tak oblíbené. Především v jižnějších oblastech není problém si sezonu výrazně prodloužit do podzimu, který je teplejší než jaro.

Z hlediska konkrétních lokalit, lze skutečně jmenovat celou řadu míst při chorvatském pobřeží. Istrie, Makarská riviéra, okolí Zadaru a Splitu, Dubrovník, stejně jako Trogir, Šibenik, Rogoznica, poloostrov Pelješac a další. Z ostrovů za všechny jmenujme Vir, Pag, Čiovo, Brač, Korčula nebo Hvar.

7 důvodů pro nákup nemovitosti v Chorvatsku

1. Příznivé ceny realit.
2. Široká nabídka nemovitostí na prodej v různých lokalitách i cenových kategoriích.
3. Zajímavá investiční příležitost (zhodnocení nemovitosti v čase, příjem z možného pronájmu).
4. Dopravní dostupnost – do Chorvatska snadno dojedete autem, v sezoně je bohatá i nabídka leteckých přepravců.
5. S místními se snadno domluvíte i bez znalosti chorvatštiny nebo jiných cizích jazyků.
6. Jadran u chorvatských břehů patří mezi nejčistší moře.
7. Relax, pohoda… Užívejte si příjemné chvíle strávené u moře.

Užitečné odkazy:

Web chorvatského turistického sdružení
Počasí v Chorvatsku
Velvyslanectví České republiky v Záhřebu