Nemovitosti ve Španělsku

Španělsko je především ve Velké Británii již po desítky let první volbou pro všechny, kteří uvažují o bydlení u moře nebo si pořizují bydlení na důchod. Ostatně i to stálo za prudkým růstem cen realit ve Španělsku, který skončils nástupem ekonomické krize. Ta naopak způsobila prudký pád cen, kdy se ceny v některých případech zastavily zhruba na polovině.

Právě příznivé ceny přitahují stále větší pozornost i českých investorů. V současné době se koupě nemovitosti vyplatí především těm, kteří přemýšlí o kvalitním bydlení v úrovni od 200 000 do 350 000 Eur. Právě v této cenové kategorii je široká nabídka opravdu kvalitních realit, které byste ještě před nedávnem koupili podstatně dráž. Na trhu jsou ale samozřejmě i levnější nebo nemovitosti, stejně jako luxusní rezidence pro náročnou klientelu, která je za lokalitu, kvalitu a pohodlí ochotna platit stovky tisíc, ale i miliony Eur.

Velká většina majitelů nemovitostí, kteří je nevyužívají po celý rok, svoje domy či apartmány nabízí k dalšímu pronájmu. Především v rámci kvalitních resortů je tento způsob využívání apartmánů zcela běžný. Majitel sem jezdí na dovolenou „zadarmo“, v době, kdy apartmán nevyužívá, jej profesionální operátoři nabízejí turistům. Vlastník apartmánu se nemusí o nic starat, ani o zajišťování pronájmu ani o správu nemovitosti. Vše zajišťuje agentura a majitel pouze inkasuje podíl ze zisku z pronájmu.

Lokality pro nákup nemovitosti ve Španělsku

Zájem investorů je rozložený prakticky po celém pobřeží Španělska. Costa Brava, Costa Blanca, Costa Dorada, Costa del Sol, Costa Tropical,… Exkluzivnější variantou ke kontinentálnímu Španělsku jsou Baleárské ostrovy jako Mallorca nebo Menorca. Zapomenout nemůžeme ani na Kanárské ostrovy.

Především Mallorca je považována za exkluzivní destinaci. Ceny zde jsou o řád vyšší a nemovitost si zde pořídila celá řada známých osobností.

vila_mallorca_01

Jakým způsobem probíhá nákup

Občané ČR mohou nemovitosti ve Španělsku nakupovat přímo, bez zásadních omezení. Vzhledem k členství obou zemí v Evropské unii jsou Češi de facto postaveni na roveň domácím. Španělská vláda se navíc aktivně snaží obchod s realitami rozhýbat. I proto připravila program nazývaný „Golden Visa“, který investorům ze zemí mimo EU nabízí získání víza, pokud ve Španělsku nakoupí nemovitost v hodnotě alespoň 500 000 Euro.

Koupě nemovitosti probíhá podle zákonů Španělského království. Platná legislativa se odlišuje od tuzemské, ale nejedná se o nijak složitý proces, kterým ván navíc může provést renomovaná realitní společnost specializující se na zahraniční reality jako je Rellox.

Obvykle se po výběru nemovitosti skládá buď rezervační poplatek, nebo prvotní splátka ve výši do 10 % kupní ceny. Pokud si kupující nákup rozmyslí, záloha propadá. Pokud od smlouvy odstoupí prodávající, záloha se vrací navýšená o 100 %. V případě, že je dům nebo apartmán teprve ve fázi výstavby, měla by se uzavřít smlouva o smlouvě budoucí. V každém případě dejte na doporučení vaší realitní společnosti, můžete si tak ušetřit spoustu starostí. Ve Španělsku je v důsledku krize velké množství rozestavěných projektů, ale i již postavených komplexů, u kterých ale např. není dokončena veškerá potřebná infrastruktura. Pokud se takovéto projekty nepodaří rychle dokončit a neožijí díky novým majitelům, budou velmi rychle ztrácet hodnotu a mohou být obtížně prodejné. Vyplatí se proto využít služeb realitní společnosti, která má znalost španělského realitního trhu a disponuje zde prověřenými a spolehlivými partnery.

Před koupí nemovitosti musí kupující získat daňové identifikační číslo (uvádí se pod zkratkou N.I.E. – Número de Identidad de Extranjero). Pod tímto číslem se provádí zápis do katastru nemovitostí, jeho vlastnictví je proto nezbytnou podmínkou koupě, stejně jako zřízení účtu u některé z místních bank.

Kupní smlouva se uzavírá před notářem, který vyhotoví zápis o vlastnictví nemovitosti – Escritura de Compraventa. Státní notář je veřejný činitel, který ručí za správnost všech údajů a zároveň zajišťuje i zápis na katastru hradí se u něj poplatky spojené s prodejem.

7 důvodů pro nákup nemovitosti ve Španělsku

1. V posledních letech šly ceny nemovitostí výrazně dolů.
2. Spousta slunečných dní, dlouhá sezona.
3. Dlouhé písčité pláže, nádherné moře.
4. Španělsko je ráj nejen pro milovníky koupání, ale také golfu.
5. Možnost pořídit menší apartmán u moře i luxusní vilu té nejvyšší kategorie.
6. Velké množství nemovitostí v nabídce.
7. Pohodová středomořská atmosféra, dobré jídlo i pití, solidní kvalita služeb za přiměřené ceny.

Užitečné odkazy: